Pure blog

Blbka na zkoušce

Nejspíš se potřebuji vyvztekat na téma mé dnešní zkoušky. A to ani ne proto, že by byla těžká. Naopak, upřímně doufám, že jsem ji úspěšně složila, ale i tak vím, že tam mám chybu. Dvě. A ani za to nemůže moje vlastní blbost.

Celé dopoledne jsem seděla nad sešitem a snažila si definitivně narvat do hlavy data a jména a události, důvody a příčiny. S mámou jsme dokonce začaly vymýšlet mnemotechnické pomůcky, jak si zapamatovat všechny komunistické prezidenty ČSR (i ČSSR atd) a SSSR, docela jsme se u toho bavily, já si procházela fotky všech těch potentátů a s celkově relativně dobrým pocitem jsem vyrazila na zkoušku z mých „milovaných“ komunistů.

Jelikož jsme si měli sedat pouze do lichých lavic a horní už byly plné, celkem dobrovolně jsem si šla sednout do třetí řady, dvě místa od jiných studentek. Po pěti minutách ke mě z druhé strany přišla slečna, nejdřív si sedla ob místo. A začala se vyptávat a jestli jí kdyžtak poradím a jestli se neposuneme blíž k těm dvěma, že ty by nám určitě uměly poradit… Byla jsem trochu v šoku. Nakonec mě donutila vážně se posunout až k těm dvěma holčinám. Jupí. Kdybych věděla, kam až to zajde, řekla bych jí, ať si tam sedne sama a šla si sednout na druhý konec učebny.

Profesor začal rozdávat testy, textem dolu a žádal nás, abychom počkali, dokud nebudou mít test všichni, on pak vydá pokyn k otočení. Slečna vedle samozřejmě začala nakukovat, jak jen to bylo možné.. A už chrlila otázky…

„Kdy vznikla česká komunistická strana? 1919 nebo 1920?“ Wtf? jde na zkoušku z dějin komunismu a neví tohle?!

„1921.“

Chvíle ticha, další nakouknutí.

„Kdy zabili Palacha?! červenec ’68?“

„1969“

„A červenec nebo srpen?!“

„Leden“ Skutečností, že ho nezabili, ale spáchal sebevraždu, jsem jí nezatěžovala.

Opět ticho. ještě pořád jsem chroupala, zda se mě opravdu ptá na takové zoufalosti a jestli je vážně tak hloupá, nebo se na to jen vykašlala, nebo vůbec nebyla na jediné přednášce, nebo sakra co, když do toho přišel zlatý hřeb předzkoušky.

„A za cosižvatláválky byli legální?“

„Cože?“

„Za první světový. Jestli byli komunisti legální stranou!“

„…. Za první neexistovali, když vznikli 1921.“

Bohužel si ze mě opravdu nedělala srandu. Mezitím už profesor vyzval k otočení, takže jsme se vrhli na práci. O vteřinu později se aulou rozeznělo hihňání, když se všichni překousali přes otázky jako „jméno“ a „kombinace“ a dostali se k otázka „vaše pozice v Informačním studijním systému“, kde se daly zaškrtnout cool kolonky jako „Agent“, „Informátor“, „Majitel konspiračního bytu“ atd…

Jenže slečna vedle mě pokračovala. Přísahám, ta holka nezodpověděla jedinou otázku, aniž by se nezeptala buď mě, a nebo – a to už byl úplný hardcore – se neptala lidí o pět sedadel vedle a o dvě řady výš. Co na tom, že profesor chodí kolem. Vůbec jí netrhalo žíly, aby do mě nedrcla a nenutila mě číst si její otázku a mámit ze mě odpověď, zatímco profesor na nás koukal. Pohodička, né? A já začínala bublat, protože jsem se ani nemohla soustředit na svůj test, natož když jsem napůl dělala ještě její.

Nakonec to dopadlo tak, že jsem u otázky s popisem osobnosti napsala jméno… a následně ho přeskrtala. A samozřejmě že to jméno bylo dobře. Ta holka mi nedala jednu jedinou celou minutu, abych vůbec mohla přemýšlet, pořád, pořád, POŘÁD ze mě mámila odpovědi, nebo mě aspoň nutila, abych jí ukázala svůj test, aby to mohla opsat. A nebo se ani neptala a prostě opisovala.

Štve mě, že jsem jí neposlala do háje. Štve mě, že jsem se víc nesoustředila a že jsem se neuklidnila a nezamyslela se pořádně nad 1. tajemníky ÚV KSČ v roce 1953, protože bych bývala zatrhla správnou odpověď. Štve mě, že jsem škrtla Rudolfa Baráka u toho popisu osobnosti, protože to bylo správně…

Ale tak to jsou dvě chyby, jinak je snad většina správně. Ale stejně mě naštvala. Husa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..