Budapešťské perličky

Pohádky zlomeného kříže

Uherská svatoštěpánská koruna je charakteristická zejména svým nakloněným křížem. Setkala jsem se s nejrůznějšími méně či více reálnými teoriemi, jak k tomu došlo nebo proč tomu tak je. Některé jsou úsměvné, hlavně když se pokládají za sebou. A přestože jsem původně myslela, že jsem těch teorií nasbírala už o něco víc, stejně vám své úlovky představím…

Jak že to teda s tou uherskou korunou bylo?

Ačkoliv se jmenuje svatoštěpánská a sám světec je s ní tradičně zobrazován, koruna je o pár století mladší. Původní diadém, kterým byl první uherský křesťanský král korunován, se roku 1074 nenávratně ztratil v Rakousku. Současný artefakt se skládá z několika různě starých částí, které byly postupně přidávány v průběhu 11. až 13. století

Někdo tvrdí, že kříž byl ohnut záměrně už v momentě, kdy koruna vznikala a kdy se na ní objevil. Měl symbolizovat pokoru Maďarů před Bohem. Nese koneckonců jméno prvního uherského krále, který byl korunován samotným papežem! A o silné víře v uherské zemi nemohlo být v té době rozhodně pochyb.

Jiná teorie se vztahuje k roku 1440, kdy na uvolněný trůn „usedl“ mladičký Ladislav Pohrobek. zrovna narozenému králi ochotně přispěchal na pomoc jeho strýc, polský král Vladislav, který neváhal a na trůn usedl sám. To se nelíbilo mamince mladičkého Ladislava, požádala tedy údajně svou dvorní dámu, aby korunovační klenoty sbalila a dovezla do Komárna. Nejspíš tehdy mělo dojít k tomu nešťastnému pádu (nebo jiné události), který zapříčinil ohnutí kříže.

Od roku 1551 se uherská koruna nacházela v rukou Habsburků. O věčných rozbrojích mezi Maďary a jejich novými panovníky by se dalo mluvit dlouho předlouho, než bychom dospěli k rakousko-uherskému vyrovnání na konci 19. století. za tu dobu bylo nepochybně hodně času, aby rozzuření Habsburkové ohnuli kříž na koruně. Někdo tvrdí, že tím chtěli zlomit údajnou „magickou“ moc, kterou Maďaři své koruně přisuzovali, jiní v tom vidí jednoduše symboliku nadvlády nad pokořeným národem.

Na druhou stranu za stejnou dobu (nebo možná těsně před tím, než se koruny zmocnili ty chtivé cizácké ruce) měli sami Maďaři dost času ohnout kříž, aby tak dali Habsburkům najevo, že oni se nikdy jejich moci opravdu nepodvolí. Konečně, jak lépe byste chtěli někomu sdělit, co si o něm myslíte, aniž by mohl říct půl slova na protest?

Jiné zdroje zase skálopevně určují původ ohnutého kříže do 17. století. Zcela přízemní teorie říká, prostě někdo narychlo hodil korunu do truhly, aniž by se přesvědčil, že tam leží správně, a zaklapl těžké železné víko, které kříž hnulo. A z nějakého důvodu se nikdo neměl k opravě a tak se zkrátka od té doby i v heraldice používá koruna s ohnutým křížem.

Možná, když budu ještě nějaký čas pátrat, objevím další a další teorie a nápady, jak k tomu ohnutí mohlo dojít. Skutečnost se asi už nikdy nedozvíme, ale jedno je jisté – bez toho křivého kříže už by to asi nebylo ono.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..