Deník

Špatný Erasmus student

Základní problém je asi v tom, že jsem chtěla konkrétně a přesně do Maďarska, proto, abych tu zemi, národ, jazyk, kulturu, všechno opravdu poznala. Erasmus mi k tomu poskytl skvělá záchytná lana, na mně bylo jen to, abych si horko těžko vyběhala možnost jet do vysněné cílové destinace.

Už tím se nejspíš odlišuji od valné většiny Erasmus studentů (neříkám od všech, ale od většiny ano). Ti si do přihlášky nejspíš plácli libovolnou zemi, kterou právě trefili šipkou do seznamu připevněném na terči. Prostě někam pojedu, na semestr, na dva, jak to vyjde a celé to prochlastám. A přijde mi, že i všechny Erasmus organizace mají jako jediný cíl pořádat co nejvíc party, hospodských tahů, výletů na Balaton, kde jsou tři večírky za sebou a erasmus mentoři to zachraňují v případě nouze vymýšlením dalších večerních nalévacích akcí.

Pak snadno dojde k tomu, že když přijeli kamarádi z Česka a řekli mi o Evropských dnech kulturního dědictví, byla jsem v šoku, že o tom slyšim poprvé. Přitom to znamenalo, že můžu do několika ne-nevýznamných muzeí zadarmo. Že můžu navštívit Parlament a ještě uvidím místnosti, které normálně nejsou přístupné. Takže zatímco většina erasmáků paří na Balatonu nebo na vinném festivalu, mou největší starostí je najít jižní cestu na hrad, abych se dostala do otevřeného muzea a nemusela platit vstup na předražený vinný festival.

Prostě jsem se v tomhle ohledu nevyvedla. Večer nechci pařit dlouho do noci, protože vím, že druhý den mám od rána školu a byla bych nepoužitelná. Chtěla bych informace o zajímavých kulturních akcích, o výstavách, festivalech, o prohlídkách toho či onoho. Ne dvacet pozvánek na sedm různých chlastaček během týdne. Jenže zatím mám pocit, že jsem tu jediná, kdo sem přijel opravdu poznávat město a kulturu a snažit se naučit maďarsky.

A aby toho nebylo málo, zatímco všichni jsou hrozně v pohodě, protože „to přece nějak zkoulíme“, já jsem vynervená, že mi ještě škola bude dělat problémy, protože mám všechny zdejší předměty vedené jako volitelné, jelikož se školou smlouvy nejsou a tím pádem ani uznatelné předměty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..