Škola

Bludištěm maďarštiny

Dneškem mi zase začíná výuka maďarštiny. Konečně. Vím, že je to ostuda, ale já se prostě k tomu samostudiu ne a ne dokopat, když vím, že za chvíli mi zase poleze i ušima. Měla bych. Skoro dva měsíce jsem na ni pořádně nesáhla, jen sem tam nějaké ověření, sem tam nějaké cvičení. Jinak skutek utek. Smutné.


I proto jsem se dneška popravdě bála. Úplně jsem viděla, jak sedím v té učebně, obklopena snaživými Korejci a doluju z hlavy i ta nejzákladnější slovíčka. Tím spíš mě mile překvapilo, když to taková bída nebyla. Ne že by se konaly zázraky, ale dost pomohlo i to, že korejská armáda se rozutekla a naopak přibylo pár nových, evropských studentů, kteří zrovna jako já uvítají případný anglický překlad, ne německý (Korejci překlad řešili rychlými prsty na chytrých přístrojích). Nemluvě o tom, že mé obávané hrr pokračování se nekonalo právě díky nováčkům, kteří ani nemají učebnice.

Taky jsem znovu rozhodila sítě na nejrůznější konverzace a doučování, doufám, že v tomhle semestru budu úspěšnější s poptávkou. Už je na čase. Znalosti se pomalu nabalují, ale bez jejich faktického využití se zase nečinně rozbalují a ztrácejí. A to rozhodně nechci.

Tuhle jsem narazila na jedno hezké meme a naodolala jsem, abych ho nepřeložila a nepřipojila k tomuto článečku. A i když se jedná o nadsázku, bohužel dost trefnou 😀

Ale abych byla upřímná – ne vždy je to tak zlé. Jsou slovíčka, která se pamatují dobře, a jsou i taková, která jsou téměř stejná jako v češtině. Což mnoho lidí asi docela překvapí. Zatím je pečlivě sbírám a za čas je zkusím sepsat do nějakého ucelenějšího článečku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..