Budapešťské perličky

V jarním dešti

Až do teď jsem si myslela, že Budapešť je nejkrásnější v noci. Nebo možná spíš za soumraku, kdy nad horizontem zůstává ještě památka po předešlém dni, ale světla se už rozsvěcejí a září do pomalu temnoucí oblohy. Dunaj je v tu chvíli skutečně modrý, nezdařené stavby minulého režimu se skryjí do hebké černoty a to krásné se naopak rozzáří, aby odůvodnilo přirovnání města k perle na hedvábné stužce řeky.


Až do pátku tento můj vlastně úplně první silný zážitek s Budapeští nic nepřekonalo – i přes spoustu krásných okamžiků jakými bylo vysedávání v budínských kopcích, zatímco mě rozmazlovalo zlaté podzimní slunce, ani pobíhání se svařákem zasněženými ulicemi (zima si to u mě rozlila tím, že se zakousla a nechtěla pustit, horší jak pitbul). Favorit byl zkrátka pořád stejný.
Konečně tu ale začlo jaro a konečně jsem tedy mohla zase vyrazit do ulic. S kamarádkou jsme zamířily na jeden slavný hřbitov (žádná morbidita, spíš to působilo jako park), kde jsou pohřbeny významné osobnosti země, a i přes občasný déšť jsme si výlet docela užívaly, protože bylo teplo. Kdoví, jak jsme ale nakonec skončily náš výlet výšlapem na hrad. Když jsme od jižního nádraží stoupaly po schodech na hradby, zastihl nás další z docela příjemných jarních dešťů – takový ten, kdy padají obří kapky a i když promoknete, vlastně rychle uschnete.

Na Rybářskou baštu, která je někdy po šesté odpoledne už zase volně přístupná bez vstupenky, jsem utíkaly závojem deště, už stejně zmáčené až na kost. Smály jsme se přebíhaly z jednoho přístřeší pod druhé, a pak jsme jen nevěřícně zíraly.

Mraky na obloze nebyly černé, spíš zlatošedé, místy tak slabé, že jimi probleskovalo slunce. Nad město se zvedal deštivý opar a všechno se třpytilo v šedavém odlesku zlaté a fialové. Krásné a úplně nové proti všem těm slunným záběrům Parlamentu, nad kterým se téměř přízračně rozestupovaly mraky. Vzduch voněl svěží čistotou smytého prachu a mokrého asfaltu.

Krásnější jsem Budapešť nejspíš neviděla. Rozhodně ne za denního světla. Nedočkavost, až konečně přijde jaro, se vyplatila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..