Z cest...

Pragensis: 5x na skleničku

Už nějaký čas si slibuji, že začnu s novou „rubrikou“, respektive podrubrikou do rubriky Všudybud. Její náplní by měly být tipy a hlavně zkušenosti nasbírané zejména v Praze (proto Pragensis ve významu pražský, případně Pražanka). Různě po papírcích už mám poznámky a nápady, co by se dalo zahrnout, ale moje potřeba po dokonalosti mi zatím vždy bránila se do toho pustit, že podkladů určitě není dostatek. Nedávno jsem ale usoudila, že je to blbost a dokud se do toho nepustím, nic nevytvořím. Podnítila mě k tomu i návštěva posledního baru v tomto seznamu.

Jak nadpis napovídá, v prvním takovém článku jsem se rozhodla vás pozvat na skleničku něčeho dobrého. Máme doma rádi alkohol a jelikož už jsme vyrostli (zejména někteří) z potřeby se prostě jen opít, rádi si ho vychutnáme. Vynechávám tedy nejrůznější bary v centru Prahy, kam jsem kdysi chodila s kámoškami na páteční tahy a vybírám podniky, kam s Mužem a případně s kamarády rádi zajdeme, kde se dá posedět a kde se dá i mluvit. 

Puerto

Adresa: Řipská 19, Praha 3 – Vinohrady
Cena: Přiměřená, většina drinků se vejde do 150,-
Web/odkaz: www.puertorico.cz
Můj oblíbenec: v jednoduchosti je krása – Basil Power

Začnu velmi jednoduše a stručně – skvělý bar kousek od Jiřího z Poděbrad. Páteční a sobotní večery je většinou plno, občas se nevejdete kvůli oslavě narozenin, ale že bychom vážně nenašli místo (aspoň na baru) se nám stalo snad jen jednou.

Zdejší specialitou jsou gin & tonic drinky. Buď si vyberete z již připraveného menu nebo si můžete namixovat z výběru vlastní kombinaci. Když tak ale procházím jejich stránky, nabídka je výrazně pestřejší, takže i nemilovníci této kombinace si určitě přijdou na své. Obsluha je milá, nevtíravá.

Špejle

Adresa: Jindřišská 16, Praha 1 – Nové Město
Cena: Přiměřená. Cena jídla je velmi přátelská a u drinku záleží na tom, jak si ho namícháte
Web/Odkazwww.spejle.eu

Variace na španělské tapas, baskické pintxitos – místo nebezpečné už proto, že tu servírují i jídlo (a naprosto skvělé dezerty). Koncept je jednoduchý: usadíte se, vezmete si talíř a jdete si nabrat, co hrdlo ráčí a po čem oči touží. Následně platíte podle počtu špejlí, které po vás zbyly.

Drinky se z tohoto konceptu trochu vymykají. Na stole máte na brindáku natištěný přehled ginů a toniků, které nabízejí, v šikovné tabulce, která zároveň napovídá doporučené kombinace. Ale jestli se radou budete řídit nebo nikoliv je ryze na vás.

Hemingway

Adresa: Karolíny Světlé 26, Praha 1 – Staré město
Cena: vyšší, ale vědí proč, drink většinou přes 200,-
Web/odkazwww.hemingwaybar.cz/bar-praha/
Můj oblíbenec: Cosi Candy, ale v menu ho už asi nahradil jiný slaďoch.

Návrat od minulosti, do 50. let, kdy dámy nosily šaty a sukně a pánové nevyrazili jinak než v košili. Slušně oblečení počkáte, až vás váš číšník usadí, případně vám nabídne odložení kabátů na nedaleký věšák, přinese vám menu a nechá vás chvíli zkoumat. Ochotně poradí, dovysvětlí, napoví. Zároveň očekávají jistou kulturu chování, žádné pokřikování, halekání, žádné seznamování se s vedlejšími stoly, které o to nestojí, žádné počítače a svévolné přesouvání se. Prostě se usaďte a užijte si večer.

Drinky tady jsou zážitek. Nejsou úplně všední, chce to pečlivě číst složení a případně se radši doptat. V potemnělé místnosti pak můžete radostně zkoumat, v čem vám přinesli zrovna vaší objednávku – v mušli, v karafě, v žufánku.. nudná sklenice vás čeká málokdy. Nápovědou mohou být drobné obrázky u názvu každého drinku.

Parlour

Adresa: Krakovská 15, Praha 1 – Nové Město
Cena: Není úplně neúnosná, ale spíš mi vadí, že nevím dopředu, kolik budu platit
Web/odkazGoogle

Jeden z našich drobných úletů ve snaze vyzkoušet něco nového. Na googlu najdete v recenzích v podstatě dva druhy lidí – jedněm se zde nelíbilo, obsluha byla protivná, druzí jsou nadšení a nemohou si to vynachválit. Já nepatřím ani do jedné skupiny. Obsluha mi přišla relativně ok, i když pán působil lehce nepřítomným dojem. Koncept mi přijde skvělý, ale výsledek mě zklamal.

V tomto podniku nenajdete klasickou nabídku, ale barman se vás zeptá, na co máte chuť. Co byste si přáli, co vám chutná… Když mu to řeknete, připraví vám drink na tělo. Což je sama o sobě docela velká výzva. Mně se ze dvou pokusů do chuti netrefil ani jednou. Jako největší problém jsme s Mužem shledali paradoxně množství užitého alkoholu, přes který prostě nebylo cítit chuť čehokoliv jiného. Všeho moc zkrátka škodí. A také si to množství pak zaplatíte.

Crazy Daisy bar

Adresa: Václavské náměstí 4, Praha 1 – Nové Město
Cena: Vyšší. Nejlevnější drinky se pohybují v ceně kolem 200 Kč.
Web/odkazwww.crazydaisy.cz
Můj oblíbenec: vzhledem k jediné návštěvě je těžké určit, ale velmi mě oslovilo Granny Spritz

Nalezenec ze Slevomatu. Zaujalo nás jejich diamantové molekulární menu, pod kterým jsme si neuměli vůbec nic představit a obrázek diamantíků na tácu nám moc nepomohl. Trochu mě pak vykolejili všichni, kteří o molekulární kuchyni mluvili jako o jídle, že o pití nikdy neslyšeli. Nakonec to ale skutečně byly drinky – želé vylisované do požadovaného tvaru a s chutí drinku, se vším všudy, tedy i s odpornou příchutí becherovky třeba. Neskutečný zážitek, když se vám želé pomalu rozpouští v puse, je výrazně jemnější než třeba gumový medvídci, ale pořád je to želé a ne nápoj. Takové amarouny…

Po ochutnání všech příchutí (4  + jedna nealkoholická) jsme si mohli vybrat jeden z drinků, který nám byl připraven jako regulérní nápoj. Já sáhla hned po tom prvním, gin s jahodami, ale nakonec byl příliš silný, sladký, kyselý… moc výrazný. Muž si objednal Granny Spritz, který mu naservírovali i s mlhou ze suchého ledu („Proč já si vždycky objednám to nejholčičí možné pití?!“).

Nakonec jsme ale neodolali a přisadili si ještě regulérními drinky mimo slevomat nabídku. Všechny zdejší nápoje nesou jméno po pražských lokalitách (Karlův most, Čertovka, Kačerov, Vyšehrad, Perlovka…). Podávány jsou skutečně netradičně, netradiční kombinace, tu v podobě zmrzliny, tu ve skleničce, která se skládá ze tří malých skleniček, tu v kotlíku. Já si objednala Letiště, modrý drink založený na rumu, ve vysoké úzké sklenici, na jejíž okraj byl položen obláček z cukrové vaty. Pozárna šílená, ale bavilo mě to.

Mimochodem místo je evidentně velmi populární pro rozlučky se svobodou – aspoň to odhaduji podle tří přítomných dívčích skupin s nevěstou-to-be ve svém středu.

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..