Semirecenze

Vyzkoušeno: Fotoknihy

Svatba je super příležitost, jak vyzkoušet tvorbu fotoknih. U nás doma se obecně moc nenosí, preferuji klasická fotoalba a klasické fotky (což mi připomíná, že by bylo asi docela fajn si nějaké svatební fotky konečně vytisknout), ale na druhou stranu pro rodiče je fotokniha úplně ideálním vánočním dárkem. A protože jsem sama hledala nějaké informace a srovnání, když jsme vybírala, kde nechat tenhle suvenýr vyrobit, usoudila jsem, že přihodím svojí trošku do mlýna, protože se mi doma sešly dvě různé verze.

Ve svatebním salonu, kde jsem si půjčovala šaty, mi dali poukaz na fotoknihu od Bontia, v hodnotě 1000 Kč. Což už se při téhle zábavě docela vyplatí. První volba tedy padla na tuto firmu. Při celkové ceně jsem ale hledala ještě jinou variantu, možná trochu levnější a vybrala jsem nakonec Happy foto. Dva velmi rozdílné výsledky, ale vlastně nemohu říct, že jedna by byla vysloveně špatná.

Obě knihy měly podobný počet stránek (cca 32).

Porovnání velikostí a desek. Vlevo Happy, lesklejší, vpravo Bontia, příjemně saténový povrch. Btw. V reálu je nápis na levé knize čitelný 🙂

Bontia

bontia.cz/layflat

Jak jsem psala, volba padla na tuto značku jen proto, že mi byla „vnucena“ poukazem. A asi je to docela dobrá volba. I vzhledem k poukazu jsme šla rovnou ke knihám s extra silnými stránkami, jejichž vazba drží perfektně rozevřená, zcela hladká a bez předělů. Díky tomu lze do knihy umístit i docela velké snímky přes celou dvou stranu. Listy jsou opravdu silné a celé veledílo je tak docela slušnou bichlí. Barvy hodně odpovídají vstupním datům – naše fotografka dodává fotky v tlumenějších barvách, což v knize relativně zůstalo zachováno. Teď zpětně mě jen trochu mrzí, že jsem nevzala čtvercový formát.

Tloušťka listů v Bontii. Listy jsou tvrdé a vůbec se neprohýbají.

Program: Na tvorbu knihy jsem si stáhla jejich program, do kterého jsem naházela fotky a pak už si jen hrála s jejich rozmístěním, umístěním, velikostmi. Fotky se nahrávaly docela pohodlně, občas jsem trochu bojovala s rozměry, pokud jsem chtěla více fotek na jednu stránku.

Předěl mezi stránkami je vidět, jasně, ale je zcela hladký a nekazí pohled. třeba na svědkovo pozadí 😀

Cena: 1680 Kč za ležatou A4 (27 x 21 cm). Tisícovku jsme sundali voucherem a mám pocit, že zrovna byla nějaká akce. Takže původní cena asi 3000 Kč. Docela se vyplatí sledovat jejich stránky, mají různé nabídky (teď třeba předvánoční), kdy se dá sehnat levněji. Něco jsem zaregistrovala i na Slevomatu.

Tenhle rozdíl je znatelnější. Bontia je zkrátka macek.

Happy foto

happyfoto.cz/deluxe

Když jsem si šla na poštu vyzvednout balíček s druhým vánočním dárkem, trochu jsem se vyděsila, jak je hubený. Hledala jsem jinou firmu, která dělá „lay-flat“ fotoknihy, tedy silný papír a plně rozevřená kniha beze švu uprostřed. Hledala jsem ale něco cenově dostupnějšího, protože vím, že obdarovaný by z knihy za tři tisíce prostě radost neměl. Nakonec jsem se rozhodla pro tuhle firmu, i když nejsem schopná přesně zhodnotit proč.

I tady jsou silnější listy (i když ne tak supersilné a pevné jako u Bontie), kniha drží skvěle rozevřená a plochá, jak slibovali. Barvy jsou vytaženější, zářivější, jasnější. Asi to úplně nevadí, protože zrovna tahle kniha je určena člověku, který trochu remcal na barvu originálů. Navíc jsem tentokrát zvolila čtvercový formát, který k tomu všemu tak nějak hezky sedl. Mám čtverec ráda.

Listy v Happy jsou výrazně slabší, ohýbají se,ale vazba leží otevřená bez předělu.

Program: I tady můžete stáhnout program, dá se ale upravovat i online. Mně vyhovuje spíše práce na svém písečku, i když časy přerušovaného internetového styku už jsou díkybohu snad za námi. Trochu jsem ze začátku s programem bojovala a jednou jsem ho musela i tupě vypnout a zapnout, protože se některé fotky kously ve špatném formátu, ale jak jsme si na sebe zvykly, šlo nám to samo. Program hezky ukazuje porovnání velikostí fotek (ukáže, zda zmenšovaná fotka je stejně vysoká/široká jako její kolegyně na stránce), líbila se mi možnost ořezávání.

I tady je předel znatelný, ale vlastně asi méně, než u Bontie.

Cena: 1180 Kč za čtverec 30 x 30 cm. Ještě jsem vychytala nějakou nabídku a slevu, asi tři stovky. Jako jasně, na první pohled tato kniha vedle Bontie vypadá jako chudý příbuzný. Ale vlastně mi za ty peníze přijde úplně postačující a ideální.

Happy. Barvy jsou teplejší, vytaženější, výraznější. Stránky jsou dost lesklé.
Bontia. Barvy více odpovídají vstupním datům. Stránky jsou taky lesklé, ale ne tak výrazně.

Výsledek?

Podle mě neuděláte chybu ani jednou z těchto fotoknih. Ani jedna mě nezklamala, oběma listuji hrozně ráda – každou jsem dělala trochu jinou, podle toho, pro kterou rodinu je určená. Bontia vypadá hodně luxusně, Happy vás za menší peníze udělá stejně happy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..