Pure blog

Konec jedné éry

Blog.cz končí. Jakože úplně končí. Definitivně. Bez náhrady. Dneska jsem si četla detaily v mekáči. Fakt bez jakékoliv alternativy. Táhněte si na konkurenční platformy, my zavíráme krám.

O tom konci vím už asi dva týdny, kdy mi to relativně meziřečí prozradila Haily. Vyrazilo mi to v tu chvíli dech. Prostě… CO?! Jak může něco takového končit? Ne že bych tam teď posledních pár let aktivně chodila, ale dva moje relikty… vlastně tři možná, vlastně už čtyři, tam jsou a bydlí a ten jeden obsahuje docela zásadní zlomy mého života.

K těm reliktům… Koncem června jsem se odhodlala a založila si takový supertajný blog. Prostě nějak dotekly nervy a řekla jsem si, že konečně zrealizuji tu svojí utajenou zpovědnici. Protože psaní je druh terapie, ale psaní jen tak do šuplíku není ono. Je to nápad cca 9 let starý, ale nikdy na to nedošlo. Teď jsem si řekla, že proč ne. To bylo před měsícem. Dva týdny na to tahle pecka. Dobře, takže tenhle projekt se nikdy nerozjede. Co se dá dělat, zpátky do šuplíku. Kromě tohohle záchvatu je tam ale moje slavná budapešťská kronika. Ano, je kompletně přesunuta sem, ale začalo to na blogu, tam mám všechny komentáře, postřehy, poznatky… No nic, ještě že jsem to přesunula.

A pak je tam vlajková loď. Dávno schovaná v bermudském trojúhelníku internetu, i když spousta věcí z ní je i tady, ale bydlí tam už od roku 2007. To je bratru 13 let (počkat, to je blbost… musí to tam být delší dobu… 2004? Ne, 2006, dohledala jsem výroční článek a nechce se mi věřit, že jsem tam nezačala dřív, ale dobře). Už někdy v roce 2014 jsem si (snad) všechny články zálohovala do jednoho souboru – aspoň jsem poznámky o tom našla v novějších článcích. K mému překvapení tam ale za těch posledních 6 let přibylo docela dost textů, které jsem teď pokorně překopírovala také. A doufám, že vše je zachráněno. Protože jsem nostalgik, který se rád chroupe svými starými texty. Které mimochodem nejsou vůbec zlé.

Vlastně je to docela zajímavé si to zpětně pročítat. Kromě mnoha pocitů a prožitků, které jsem tam zaznamenala, jsou tam i mnohé komentáře, které teď zpětně nabývají nových rozměrů – třeba komentáře pod článkem, kde řeším, jestli se přesunout do Španělska nebo ne, jestli ten vztah má budoucnost a bla bla bla… No, ten velký otazník tu teď vedle mě paří prehistorické Heroes a včera jsme rozeběhli proces k trvalému pobytu, když už tedy po roce manželství a několika letech nepřerušeného pobytu je to možné (následně očekávám, že se se mnou rozvede, protože si mě určitě vzal jen kvůli papírům, vyžírka jeden 😀 ). Také je fajn vidět ty své staré texty a trochu se z nich snažit nasát atmosféru lehkosti, s jakou jsem je psala. Upřímnosti, otevřenosti. Fakt se posledních pár let peru s nějakou autocenzurní srágorou, která mi brání se veřejně vyjadřovat. Ten starý blog měl kouzlo polotajnosti. Jasně, že jsem se mnohými svými čtenáři znala osobně, ale pořád tam byl nějaký punc anonymity. Tenhle je na tom trochu hůř, protože už je nějak průkazněji napojen na reálného člověka.

Ale ten reálný člověk si po sobě teď některé ty své eposy přečetl a usoudil, že to vlastně není tak zlé a dokonce by to mohlo být tady. Proč ne. Takže jsem sem konečně přesunula i některé starší texty, ať už lyrického ražení (tzn. výpovědní hodnota nula, ale má to atmošku), i některé obsažnější věci týkající se soukromého života (jako třeba ta nejrůznější trápení s chlapy…). Má to svoje kouzlo. Má to i svojí naivitu, danou věkem a rozbouřenými emocemi, ale vlastně se mi to líbí. A znovu – vlastně bych se tím ráda inspirovala a víc psala „jen tak“, jak byl kdysi v počátcích blog zamýšlen. A vše na jedné hromádce, protože všechny ty střípky jsem já.

Stejně ale pořád nemůžu uvěřit, že taková platforma jako je blog.cz může z ničeho nic skončit. Zničeho nic proto, že na konci červa o tom prostě nikde nebylo zdání, dal se normálně založit blog, všechno vypadalo normálně. A najednou bum prásk, 16. srpna končíme, sbohem a šáteček, adios amigos, zavíráme krám. Jo a zazálohujte si věci, protože po šestnáctym to všechno vyhodíme do luftu.

Pamatuju si ty začátky, pamatuju si ty šílené designy, které tam tak letěly, pamatuju si svoje designerské hříčky, některé z nich fakt vytuněné. Pamatuju si ten podivný, snad předvánoční meeting/ples v KC Novodvorská, kam jsem se dostala už ani nevím jak (snad tehdy stačilo okomentovat nějaký jejich článek?) a jak jsem tam seděla jak trubka, sama, nikoho jsem neznala a pak jsem se radši sebrala a odešla. Moje tehdejší težce asociální já nemělo šanci se chytit. Natož mezi bandou dalších asociálních střev, která vylezla ze svých internetových kukaní.

Možná ten konec nakonec bude k dobru věci – silná blogovací komunita, která hnípala v bahnitých vodách blogu, se rozprskne a bude hledat čtení jinde a jinak. Přestěhování se na vlastní platformu s sebou přineslo ztrátu 99 % čtenářů (tímto děkuji především Čerfovi za vytrvalost a pravidelné komentáře, fakt si jich vážím!). Třeba se teď karty trochu zamíchají a nějaká moje aktivita bude oceněna ziskem nových lidí. Protože psát na blog, který nikdo nečte, je podobné jako psát do šuplíku. Na druhou stranu radši psát do šuplíku než vůbec, k čemuž jsem to za poslední dobu úspěšně dopracovala. Jupí.

Bude to zvláštní svět, v němž bude chybět blog.cz. Stálice mezi blogovacími platformami.

Tak tedy sbohem…

Jeden komentář

  • Čerf

    Kdyby to aspoň byla sebevražda ze cti po japonském způsobu, aby si to zasluhovalo nějaké zbytky úcty, ale on je to spíš zbabělý útěk před následky vlastních dřívějších špatných rozhodnutí a businessové neschopnosti. Co všechno dokázali zdejší šéfové prošustrovat (a teď nemyslím zdaleka jen rovinu ekonomickou), to se jen tak nevidí.

    Jé, děkuji za poděkování, potěšilo mě :-). Řekl bych, že teď po výbuchu naší soustavy bude vznikat zcela nový „planetární systém“, ve kterém se najde spousta částečně nebo úplně bezprizorných čtenářů, kteří budou chtít někam patřit. Kupříkladu já a můj nový „blogový šuplík“ na blogspotu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..