Papírové ♥

Přečteno? Zaznamenej si to!

V létě jsem v knihkupectví narazila na krásný čtenářský deník. Zápisníček, do kterého si lze zaznamenat přečtenou literaturu. Pro milovnici knih a učitelku češtiny je to velké téma – jak si to všechno pamatovat? Už před dvěma roky jsem si pořídila Kniháře, který mě naprosto oslnil svým pojetím, ale i zpracováním. Teď jsem si v knihkupectví pohrávala s myšlenkou, jak nějaké takové zápisníky nabídnout i studentům.  A když už jsem dala nejrůznější zápisníky dohromady, sepsala jsem si srovnání i pro sebe, případně pro vás, pokud o nějakém podobném společníkovi pokukujete.

ZÁLOŽKODENÍK – Na roztoulané myšlenky

Pro koho je určen: Pro kohokoliv, komu se během četby honí hlavou myšlenky, které po odložení knihy hned zapomene. Pro každého, kdo nepotřebuje žádné sofistikované a rozsáhlé záznamy, jen si chce zapamatovat, co vůbec přečetl.

www.zalozkodenik.cz/ | instagram.com/zalozkodenik/

Rozměr a zpracování: Tvarově nejkontroverznější kousek v nabídce. Na výšku klasická A5, na šířku ale poloviční. Elegantní kožené pouzdro s vnitřním pořadačem, do kterého popsané záložky hezky zaklapnete a vytvoříte si tak kartotéku přečteného. Před samovolným otevíráním zajišťuje gumička. Každá záložka je vyrobena z příjemně bytelného, 200g papíru, lehce zažloutlého a trochu flekatého, jak už to u recyklu bývá, ale příjemně jemného.

Počet záznamů: 50 knih, lze dokoupit další záložky, ale do samotného deníku se jich o moc víc už nevejde, bude to chtít i nový pořadač 🙂

Cena: 399 Kč

Myšlenka: Myšlenka záložkodeníku mě oslovila asi nejvíc – svou jinakostí. Na rozdíl od všech ostatních se nejedná o klasický zápisník, ale skutečně o jednotlivé záložky, které si vyndáte, používáte během četby a pak založíte zpátky do deníku. Záložka je poměrně úzká, logicky, ale zase ne natolik, aby se na ni nevešly poznámky. V hlavičce je samozřejmě název knihy a autor, další kolonka umožňuje zaznamenání konkrétního času, kdy jste knihu četli. Pak už je to na vás, co si zapíšete do volného prostoru. Pokud vážně nevíte, mohou vás inspirovat otázky po stranách.

Líbí se mi možnost dělat si poznámky ke knize rovnou během četby. Má to trochu nádech podvojného deníku – něco mě zaujme, napíšu si to, rovnou si komentuji pro a proti. Jistou nevýhodou samozřejmě je nutnost mít u sebe neustále propisku (což v mém případě není tak nereálné). Na druhou stranu velkou výhodou je, že spoustu věcí člověk nezapomene, než knihu dočte. Pro nějaké obsáhlejší záznamy z četby se ale záložky vysloveně nehodí. Podle mě úplně nejlepší je kombinace záložkodeníku a pak nějakého druhotného zápisníku pro ty, kteří si potřebují rozepisovat více postřehů a komentářů.

TVŮJ KNIHÁŘ – Růst s každou knihou

Pro koho je určen: Knihář je dost seberozvojová záležitost. Jeho snahou je posouvat čtenáře stále dál a dál a sebevědomě si dává za cíl naučit vás růst s knihou.

www.tvujknihar.cz/ | instagram.com/tvujknihar/

Rozměr a zpracování: Vysloveně designový kousek. Zápisník o velikosti A5 s elegantními hranami, žádné zaoblené křivky, vše svázáno přiznanou vazbou, která umožňuje zcela ploché rozevření stránek a ani milimetr tak nepřijde na zmar, pokud potřebujete hodně místa na zápis (žádné nedopsané prostory u hřbetu). Papír je recyklovaný a velmi příjemný. Momentálně je v nabídce „originál“ s olivovými deskami a rozverná třešňová verze s kulatým růžkem. Ale jen jedním!

Počet záznamů: Připraveno místo na 44 záznamů, v případě potřeby se lze rozepsat i dál na dalších cca 12 stránkách.

Cena: 499 Kč

Myšlenka: S Knihářem jsem se setkala na festivalu spisovatelů cca před dvěma lety a byla to láska na první pohled. Prostě je to fakt designová radost, a ještě ke všemu užitečná – aspoň pro nás papírové a knižní nadšence. Do týdne byl doma. 

Hlavní myšlenkou zápisníku je odnést si z přečtené knihy co nejvíc a ideálně se jako čtenář posouvat dál. Hned v úvodu je představena a vysvětlena metoda 4PRO, se kterou Knihář pracuje a která vám klade nejzásadnější otázky. Následuje obsah/přehled, kde si ke každému číslu záznamu napíšete danou knihu (já si píšu autora a název) a rovnou si můžete vyznačit, jak moc se vám kniha na škále 1-5 líbila. Jednoduché, přehledné.

Samotný záznam je také elegantně čistý a zároveň velmi variabilní. Knize je věnovaná celá dvojstrana, levá stránka je určená pro běžné poznámky (já si tam třeba psala citáty), pravá pak pracuje s již zmíněnou metodou 4PRO – jednotlivé čtvrtky stránky patří jednomu PRO, což by vás mělo provést přečtenou knihou od začátku do konce, respektive až za přečtenou knihu, protože knihář vybízí k zamyšlení, kam dál bude vaše četba směřovat, k jaké další publikaci.

Pro minimalisty a kreativce naprosto ideální zápisník. A ještě prostě krásnej, fakt. Sama do něj píši velmi ráda, ale ještě jsem se s ním úplně nesžila. Moc volného prostoru a moc svobody, potřebovala bych více jasněji definovaných kolonek, abych měla pocit, že je to celé takové upravenější. Taky jsem ještě úplně nevymyslela, kam přesně si psát název knihy a jméno autora a ta nejednotnost napříč záznamy mě rozčiluje. Ale za to si můžu sama.

CLEVERMINDS

Rostoucí hvězda na poli diářů a zápisníků, zrozená přímo v Česku. Na Cleverminds narážím posledních pár let docela často, známý s nimi navázal spolupráci, aby společně vytvořili diář pro učitele, celkově je portfolio jejich produktů široké a stále se rozrůstá. Když jsem u nich v obchodě teď byla pro čtenářské deníky, musela jsem si na oči nasadit klapky a moc se nerozhlížet, protože bych koupila všechno.

Pro čtenáře mají v nabídce hned dvě možnosti – menší a větší, stručnější, nebo obsáhlejší. Oba spojuje zcela čistá titulní strana v clevermindím stylu (tedy hnědé nezdobené desky) se symbolem knihy. Nápaditým detailem je gumička, kterou ke každému zakoupenému zápisníku dostanete a kterou si notes zajistíte proti otevírání. Pro nás barvomilce super způsob, jak si to trochu ozvláštnit.

Btw: úplně náhodou jsem u Cleverminds našla ještě poznámkové záložky do knih. Není to úplně předmět mého zájmu v tuto chvíli, ale určitě je to také zajímavý doplněk pro čtenáře, trochu na principu záložkodeníku, ale volnější.

KNIHOMOL, DENÍK PŘEČTENÝCH KNIH ( TEN MENŠÍ)

mycleverminds.cz/notesy-a-zapisniky/232-denik-prectenych-knih-knihomol.html

Rozměr a zpracování: Trochu větší A6, kroužková vazba. Příjemně jemný, krémový papír v klasické 90g variantě.

Počet záznamů: 50 připravených, volné stránky nabízejí možnost rozšíření (cca 22 listů na poznámky)

Cena: 255 Kč

Myšlenka: Tento menší zápisník je, slovy autorů, spíše pro takové to „holčičí psaní“. Pro každou knihu je přichystána dvoustránka, rozdělená jednotlivými položkami, které vás provedou záznamem. Je tu extra kolonka pro žánr, pro myšlenky a citáty, pro poznámky. Nechybí hodnotící škála v podobě hvězdiček, ani výzva, co si přečíst dál.

Hned na začátku zápisníku je přehledný seznam, kam si ke každému číslu můžete napsat název knihy, jméno autora a hned i žánr nebo nějakou nutnou poznámku. Bohužel jednotlivé záznamy nejsou viditelně číslovány, stránky také ne, takže následná orientace je trochu horší, ale v padesáti kusech se to ještě dá zkousnout. Grafika je čistá, ilustrace minimální, tematické, nerušivé.

Mezi jednoznačná pozitiva zápisníku patří to, že je od českého tvůrce, jednoduchý, nenáročný a ideální pro ty, kteří si chtějí zaznamenávat knihy a nehledají nic komplikovaného. Zároveň je příjemně skladný, což někoho může limitovat s prostorem, ale pro minimalisty určitě stačí.

ČTENÁŘSKÝ DENÍK ( TEN VĚTŠÍ)

mycleverminds.cz/notesy-a-zapisniky/229-ctenarsky-denik.html

Rozměr a zpracování: Něco mezi A5 a A4, kroužková vazba. Příjemně jemný, krémový papír v klasické 90g variantě.

Počet záznamů: Připraveno pro 50 záznamů, následuje dalších 46 stran na poznámky.

Cena: 310 Kč

Myšlenka: Oproti menší sestřičce je tohle už pořádně nabušený studentský pomocník. Popravdě možná i učitelský. Už celkové zpracování a větší rozměr nabízí logicky více prostoru na jednotlivé záznamy, také je daleko podrobněji každý záznam rozebrán. Naprosto ideální pro maturanty a jejich přípravu (a to i za podmínek maturity, která se teď bude kdovíjak měnit).

Záznam vás provede od klasických položek název-autor po takové detaily jako je časoprostor děje, hlavní postavy, myšlenky nebo zajímavé citáty. Prostor pro „obsah“ je přiměřeně malý, aby se člověk nerozepisoval na deset stránek, což z pedagogického a maturitního pohledu naprosto kvituji. Samozřejmě nechybí hodnocení formou hvězdiček, ale můžete připsat svou poznámku. Velkým rozšířením je i zaměření na autora – záznam se ptá na jeho dobu, původ a další díla.

Pro systematicky, kteří mají rádi ve věcech přehled a zároveň chtějí i větší strukturu, je to naprosto ideální parťák. Nejvíc ho ale podle mě ocení středoškoláci. Je vidět, že je vytvořen vysloveně jim na míru. Zároveň graficky čistý a nerušivý design ve stylu Cleverminds nenaznačuje ani žádné genderové zatížení, ani kluci jím tak zcela určitě nepohrdnou (ani holky minimalistky, víte, jak to myslím 😉 )  

Čtenářský deník CooBoo – Spíše holčičí záležitost

www.cooboo.cz/tituly/51582953/ctenarsky-denik/

Rozměr a zpracování: Klasická A5 kniha, tvrdé desky, klasická gramáž papíru (80 g?)

Počet záznamů: 100 záznamů

Cena: 229 Kč

Myšlenka: Chtě nechtě je design přebalu spíše „holčičí“. Obsah je ale poměrně střízlivý, neutrální, decentní. Hned v úvodu si majitel může udělat drobný přehled svého vlastního čtenářství, úplně na konci je pak jednoduchý seznam na názvy přečtených knih. Místa moc není, ale na jedné dvoustraně máte rychlou představu o tom, na které stránce najdete jakou knihu. Samotné záznamy jsou číslované, takže orientace je snadná. Kromě toho je na konci publikace i pobídnutí k návštěvě literárních míst a nechybí ani tipy na to, co číst – 50 klasických knih a 50 YA knih (vracím se zpět k myšlence dívčí záležitosti). U těch klasik oceňuji, že to nejsou klasiky prvoplánovité, ale trošičku přehlížené – například Emma místo Pýchy a předsudku.

K samotným záznamům: Co dvojstrana, to kniha. Jedna polovina je strukturovanější, můžete si poznamenat důležité informace jako je rok vydání, žánr, kdy jste knihu četli a v jakém jazyce. Kromě toho vás deník vyzývá i k poznamenání, proč jste po knize vůbec sáhli, jaké citáty vás zaujaly a kdo byly hlavní postavy. Druhá strana je čistě na poznámky, obsah příběhu. Nechybí ani prostor pro hodnocení na škále 1-10

Můj knižní deník, Fragment – Čistě dívčí záležitost

www.albatrosmedia.cz/tituly/59949229/muj-knizni-denik/

Rozměr a zpracování: A5 pevná vazba v pevných deskách, krásně zapadne do knihovny mezi přečtené knihy. Papír má vyšší gramáž. Záložka pomůže najít rychleji poslední záznam.

Počet záznamů: Tipuji cca 80 záznamů, ale jistá si nejsem

Cena: 299 Kč

Myšlenka: Tohle byla ta první hvězda, na kterou jsem narazila v knihkupectví a malá holčička ve mně se zatetelila potřebou mít to doma. Ta velká holka ve mně si uvědomovala, že je to už asi trochu pasé, ale prostě je to vymazlená záležitost.

Prakticky je tento zápisník ze všech nejméně praktický pro orientaci a přehled. Stránky nejsou číslované, záznamy také ne, přehled přečtených knih jsem také nenašla. Je to skutečně spíše deníček ve stylu destrukčních deníků a jiných, který si postupně tvoříte a následně jím nostalgicky listujete. Není to kartotéka.

Místo toho jsou ale jednotlivé záznamy proloženy nejrůznějšími jinými zajímavostmi. Seznam nepřečtených knih, seznam knih, které nikdy nedočtete, graf čtenářství, „půjčovací lístky“ na poznamenání výpůjček (to bych si měla taky zavést), přehledy knižních nej v knihovničce. Nechybí osmisměrka, nástřel moderní kaligrafie, návod na horkou čokoládu… Prostě spousta roztomilostí nezbytných pro každého knižního červa.

Samotné záznamy nejsou nijak sofistikované a dost možná s jejich pomocí neodmaturujete (pokud si zápisník pořizujete před touto zkouškou), ale zato jsou nápadité. Nezajímají se o autora a jeho život, ale ptají se na to, co vás v příběhu nejvíce překvapilo, zaujalo, jaké místo se vám nejvíc líbilo nebo pro jakou příležitost je kniha ideální. Prostě je to jiné, je to barevné, je to hezké, má to myšlenku.

Jak už jsem ale naznačovala, tohle je vážně čistě dívčí záležitost. Pojetím, barevností, obrázky, obsahem i jazykem – „tohle jsem nečekala“, nikdo si tu nehraje na genederovou vyváženost. Pokud to ale nějakého kluka nadchne, jde jen o těch pár nepřechýlených slov. Fakticky ale tuto publikaci vidím jako perfektní dárek pro slečnu ve věku 10-15 let (některé třicátnice ale také nepohrdneme).

3 komentářů

  • Anonym

    Velmi dobrý přehled různých možností! Když si to tak čtu, mám stále větší podezření, že jako čtenář nejsem dostatečně strukturovaný :-), což může být dáno i tím, že mám pořád rozečteno několik knížek, někdy i velmi dlouho. Když o tom ale přemýšlím, možná je spíš skutečnost taková, že by mi žádná pevná struktura poznámek pro velmi rozličné knihy nevyhovovala (vycházím z toho, že jsem se několikrát čistě pro sebe snažil navrhnout podobnou strukturu pro elektronickou podobu „čtenářského deníku“ a vždycky jsem toho nakonec nechal, protože mi to časem připadlo jako neefektivní cesta).

    Já s knížkami nakládám nepříliš profesionálně: Při čtení mám vždy vedle sebe v pohotovosti univerzální nestrukturovaný zápisník A6 (nosím ho fakt všude :-)), kam si v režimu „páté přes deváté“ píšu průběžně to, co mě zaujme – ať už to někde slyším, přečtu si nebo mě to jen tak napadne a nechci to zapomenout. Základní děj si nikam nepoznamenávám, to beru v dnešní době spíš jako nadbytečnost (dostatečné věcné připomenutí v tomto směru mi dokáže kdykoli a v různé míře detailu poskytnout internet), za důležité považuji zaznamenat si hlavně to, co mi na knížce přišlo dobré, nápadité, zajímavé a inspirativní, prostě co se mi jako čtenáři líbilo natolik, že si chci tu informaci uchovat. No a jen malá část knížek si pak ode mne vyslouží zvláštní podrobnější článek na blogu v rubrice Knihy, který ale bývá stejně osobní a nestrukturovaný jako počitky, kterých se mi díky knížce dostalo. A vždycky mi bylo trochu líto studentů, kteří se – nejspíš právě kvůli čtenářskému deníku – na tyhle moje články proklikali (po přestěhování blogu mám s tímhle utrum, protože jsem se stal pro vyhledávače prakticky neviditelný, ale na blog.cz to fungovalo velmi dobře) v dobré víře, že tam najdou strukturované a dobře prakticky využitelné informace :-).

  • Ivana

    Děkuji za pěkný přehled. Hledám inspiraci k vedení záznamů o přečtených knihách. Lituji, že čtenářské deníky že ZŠ jsou dávno vyhozené…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..