Semirecenze

(Pod)zimní seriálové hody

Nepovažuji se za nějakého velkého seriálového konzumenta. Spíše se jednou za čas něco vyskytne a popravdě se vyskytuje víc, co jsem se svým Mužem, který seriály jede výrazně víc než já. Přesto se tento podzim sešlo několik kousků, které mám potřebu alespoň takhle souhrnně okomentovat. Pro jistotu, protože se znám a tuším, že k větším recenzím se jen tak nedostanu/nedokopu.

The Crown (4)

Čtvrtá série populárního počinu od Netflixu mě zatím spíše zklamala. Nejsem fanynka Diany, neobdivuju ji, nepovažuji ji za oběť a chudinku a nebyla jsem odvařená z toho, že se objeví v seriálu. Ale dobře, do královnina života patří. Ale to, jak byla ona a Cahrles zobrazeni, se mi hodně nelíbilo. Oba dva přichcíplí přihrbení skřetíci, ona ufňukaná slepice bez špetky pudu sebezáchovy a on křivej hajzl, který jí chce akorát ublížit od samého začátku. Ne, nemyslím si, že to takhle probíhalo. Jak jsem v předchozích řadách měla důvěru v tvůrce a celkově pocit uvěřitelnosti, v téhle řadě mi hodně chyběl. Nemluvě o tom, že se s představitelkou Alžběty nejsem schopná soužít. V téhle řadě už to bylo lepší bež ve třetí, ale herečka je na mě moc zamračená, nepříjemná, nesympatická. A postava Tatcherová byla už jen třešínkou na dortu protivnosti.

The Crown, season 4 – The Movievaures

Nechápejte mě špatně, mám ten seriál ráda, už teď se těším na pátou řadu, ale všehovšudy jsem si ho neužívala tolik jako předchozí tři série.

Emily in Paris

All the Men on Emily in Paris Are Toxic | POPSUGAR Love & Sex

Totální oddechová jednohubka. V kontrastu se vším ostatním v tomto seznamu je to až primitivní seriál. Ale bavil mě a byl po čertech krátký. Za chybu považuji, že jsem ho našla pod označením „jako Sex ve městě„, trochu víc sedělo přirovnání k Younger (Znovu 20). Inu, všechno je to od jednoho tvůrce. Pro mě to bylo must-see kvůli Lilly Collins, kterou mám ráda. Na seriál se snesla vlna kritiky za stereotypní zobrazování Francouzů coby studených čumáků s milenkami. Popravdě, potrefená hsa zakejhala… Za co já bych seriál zkritizovala – po čertech krátké a druhá řada snad ještě ani nezačala natáčení, protože covid, že jo. A je to škoda, protože jakkoliv se nejedná o dílo intelektuálů, je to perfektní oddechovka.

Ze Sexu ve městě si Emily bere módní kreace, ale je to seriál současnosti, postavený na úspěchu a tématu sociálních sítí. Z Younger se sem dostal zase pohledný hlavní protagonista a relativně odvážná hlavní hrdinka. (Btw. Younger jsem nikdy konzistentně nesledovala, ten seriál je pro mě trochu noční zmatek při čekání na Přátele.) Faktem ale je, že většinu času jsem čekala nějakou apokalypsu a zprávu poslanou špatnému člověku či nějaké jiné fiasko.

Mad Men

Mad Men Season 3 Promo Photos - Mad Men Photo (7344878) - Fanpop

Nevím, jak k tomuhle sirálu napsat jen pár vět. Především je to sedm řad po 13 dílech, takže mnoho a mnoho večerů, kdy jsme jeli jeden… dva… a tak vlastně tři díly, než jsme se kolem půlnoci donutili jít spát.

Fenomenální, úžasná věc, kterou pokud jste neviděli, musíte vidět. Možná to není pro každého, ale vlastně myslím, že jestli něco má šanci oslovit kohokoliv, jsou to právě Šílenci z Manhattanu (český překlad, ten název se prostě blbě překládá, chápu to).

Amerika 60. let v celé své kráse a děsivosti. Šovinističtí běloši ovládající svět, neuspokojené paničky v domácnosti, milenky, sekretářky a cigaretový kouř. Všude a pořád. I ve tři ráno, kdy je probudilo dítě, byli schopní si protagonisté v posteli zapálit. Chlast tekl proudem, od rána do… dalšího rána. Někdy se s panákem i řídilo. Bez pásů, samozřejmě. Prostě neskutečný! A do toho měnící se svět, témata rasismu, ženské emancipace, LSD, válek v Koreji, ve Vietnamu a vlastně i dozvuky druhé světové. Tohle všechno jako pozadí reklamky a bláznů, kteří se snaží prorazit. Opakovaně. V hlavní roli s nejzápornějším kladným hrdinou, Donem Drappem.

Ten seriál má všechno. Je to herecký koncert, scénáristický zázrak, kamerová symfonie. Čechov se svou puškou by se radoval, žádná scéna není navíc, tvůrci všechny nitky zapletou a přesně ve chvíli, kdy vás uchlácholí, že je všechno ok, přijde nějaká brutální ťafka. Je to pohlcující, vážné, smutné a neskonale vtipné. Někdy velmi černě vtipné.

K tomuhle seriálu se budu muset vrátit samostatně. Každopádně jestli nevíte, čím zaplnit aktuální lockdown… Poděkujete mi potom.

2 komentářů

  • Čerf

    Zjistil jsem, že jsem téměř sociálně vyloučený, když se nedokážu bavit na téma seriálů, protože je prakticky nesleduji. Aspoň nacvičuji takový ten vědoucí pohled, který v kombinaci s lehkým přikyvováním dokáže přimět společnost, aby uvěřila, že POCHOPITELNĚ ten seriál dobře znám. Minimálně podle názvu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..